Jak pečovat o dřevo

DSC_0276Jak se starat o dřevo

Mezi přírodní materiály patří, bez pochyby, dřevo. Jistě si každý vybaví vůni lesa, pokud se nám např. nově pokládá dřevěná podlaha. Vůni, teď nemám na mysli – po nalakování, ale po vybroušení:-).

Představme si, že již máme krásnou podlahu položenou a rozhodli jsme se ji nechat „přírodní“, tedy použili jsme např. olej, který je vhodný na dřevěnou podlahu. Asi pár měsíců budete spokojeni. Podlaha bude vypadat efektně. Po nějaké době, se mohou objevit nějaké menší flíčky. Pokud máte děti nebo psi, tak i poněkud větší. Tyto flíčky pravděpodobně nepůjdou dobře čistit.

Na některých místech také může podlaha začít pracovat. Tz. že se nám trošku rozestupují spáry apod. Co s tím? 

Můžete tento stav ignorovat a smířit se s tímto rustikálních zjevem. Jiné řešení je podlahu nechat znova zbrousit a nalakovat. Toto řešení nebude toliko přírodní, ale lakovaná, dřevěná podlaha bude trvanlivější a méně náchylná ke „skvrnkám“.

Co, výše uvedeným, chtěl „básník“ říci? Pokud budete chtít nakupovat přírodní materiály, je nutno si uvědomit, že jste si nekoupili plastový výrobek, který nebude reagovat na vodu, teplo, chlad, mráz apod. Dřevo, železo, měď atd. právě na tyto, zcela přirozené vlivy, reaguje.

Pokud si tedy koupíte dřevěnou plastiku a necháte ji bez vhodné impregnace venku, přes léto i zimu, získá taková plastika jistou patinu:-). Nejedná se o vadu, ale prostě o přirozený proces. Proto je nutné se o dřevěné výrobky adekvátně starat, aby vám mohly dlouho sloužit.

Máte konkrétní příklad, jak vhodně a bez použití chemie dřevo impregnovat? Co používáte na ochranu dřevěných výrobků do interiéru a exteriéru? Podělte se s ostatními!

Budeme rádi za vaše nápady.

logo