Seznamte se s Vaším kovářem

Michal Chudárek
- Co Vás vedlo k tomu, stát se kovářem?
- V době, kdy jsem se měl rozhodnout, čím ve svém životě budu, měl jsem 14 let a neměl jsem jasnou představu, co bude dělat. O kovářském řemesle jsem neměl ani potuchy. Nevěděl jsem, co toto řemeslo obnáší. Tak jsem se vydal na cestu do neznáma. Vyučil jsem v Brně v tehdejších Královopolských strojírnách.
- Jak Vás tehdejší učňovské školství připravilo na vlastní výkon profese?
- Sice jsem obdržel výuční list, ale teprve vlastní praxe mě naučila, jak se ke kovářskému řemeslu postavit.Nejvíc zkušeností jsem převzal hlavně od zkušených kovářských mistrů. Školství mi dalo pouze základy, a lety jsem musel dále sám rozvíjet.
- A kdy jste se rozhodl, že začnete podnikat?
- Krátce po revoluci jsem si zařídil živnost. Začátky nebyly lehké, bylo mnoho věcí, které jsem musel řešit.Najít si vhodný prostor, pořídit si stroje, nářadí, zajistit si zakázky….. Vše bylo finančně a časově náročné.Musím ovšem říci, že tyto věci řeší každý začínající živnostník.
- Jaké jsou z Vašeho pohledu výhody a také nevýhody pracovat jako živnostník?
- Z mého pohledu je největší výhoda volnost a svoboda rozhodování, což za určitých okolností může být také nevýhodou. Nemáte nad sebou „šéfa“, který Vás bude motivovat k další práci (nebo také demotivovat:-)).
- Je velmi příjemné, nevázat se na pracovní dobu, ale pracovat podle vlastního uvážení. Přirozeně musíte také plnit dohodnuté termíny sjednané se zákazníky. Stinná stránka podnikání může být platební morálka, která v ČR není nejlepší. A také fakt, že sice můžete lenošit pokud se Vám pracovat nechce, nicméně za Vás nikdo nic nezaplatí ani neudělá.
- Pojďme k Vaší práci. Jaké nejzajímavější dílo jste vytvořil?
- Ke všem dílům, které jsem vytvořil, mám kladný vztah, vždy se snažím vytvářet originální věci, nekopírovat konkurenci a dělat řemeslo starým poctivým způsobem. Mám kladný vztah ke starým kovářským výtvorům a je pro mě vždy potěšením a současně poctou, když mohu tyto díla opravovat a zanechat na nich svůj rukopis.
- Co bývá nejčastější požadavek zákazníků, se kterým za Vámi přicházejí?
- Požadavky zákazníků se liší a nelze říci, jaký je nejčastější, vždy záleží na tom, o jaké konkrétní dílo má jít.V dnešní době hlavní roli hraje bohužel cena a to i někdy na úkor samotného výrobku.
- Jakým pracovním postupům se věnujete? Používáte např. 3D technologie anebo pracujete podle metod prověřenými staletími?
- No, tak 3D technologie nepoužívám, stačí mi tužka a papír a 3D představivost. Dobrý řemeslník musí mít velmi dobrou představivost, technické myšlení a samozřejmě také zkušenosti, které získáte pouze praxí v oboru. Pokud se Vám něco nepovede na první dobrou, musíte si poradit a vyřešit problém, ať už technicky, funkčně nebo esteticky. Připouštím, že se může stát, že se Vám něco nepovede, ale nesmí se to dít příliš často.
- Vaše řemeslo už není tak často vidět a stává se poměrně raritní. Co si myslíte, že by mohlo mladé lidi přivést ke kovařině?
- Myslím si, že poslední dobou se tato situace začíná měnit. Já sám jsem oslovován, zda bych neměl zájem předat své zkušenosti mladým vyučeným kovářům. Jsem rád, že tomu tak je.
- A kde Vás mohou návštěvníci webu remeslarna.cz najít?
- Tvořím kousek od Zlína a kontakt na mě je k dispozici společně s prezentací některých mých prací na remeslarna.cz.